Kogo galerii uus näitus „Bambi projekt" uurib inimese ja looduse suhteid

9. oktoobrini on Aparaaditehases asuvas Kogo galeriis on 9. oktoobrini  avatud Baltimaade kunstnike uusi töid hõlmav grupinäitus „Bambi projekt", mis toetub Felix Salteni pea 100 aastat tagasi ilmunud jutustusele „Bambi. Metsalugu". Näitusel osalevad kunstnikud Eike Eplik, Žilvinas Landzbergas, Ingrīda Pičukāne, Laura Põld, Rūta Spelskytė ja Līga Spunde, näituse kuraator on Šelda Puķīte.

Grupinäitus „Bambi projekt" toetub Austria kirjaniku, Viini modernisti ja sionisti Felix Salteni 1923. aastal avaldatud novellile „Bambi. Metsalugu‟, mis räägib tundliku loo metsaelust läbi loomade ja taimede silmade. Tänu Walt Disney animastuudio joonisfilmile „Bambi" (1942) kujunes sellest metsaloost märkimisväärne popkultuuri osa, mis on ühtlasi innustanud paljusid keskkonnaaktiviste. See kultuurilises plaanis oluline lugu on olnud aastate jooksul rohkete arutelude objektiks, kus küsimuse all on loo tegelik sõnum – siin nähakse nii keskkonnateadlikkuse kasvatamist ja ökokriitikat kui ka juudi rahva kujutamist Euroopas.

On möödunud pea sada aastat, kui Salteni raamat jõudis oma esimeste lugejate ette. Sellele vaatamata pole lugu kaotanud oma tähtsust ka tänapäeval. Nüüd, mil arutelud keskkonnaküsimuste üle, antropotsentriline maailmavaade ja kliimakriis on jõuliselt esile kerkinud, ning ülemaailmse pandeemia kõrvalmõjuna on kasvanud virtuaalsete raamatuklubide populaarsus, tundub igati paslik lehitseda seda metsalugu uuesti.

Näitusel osalevad kuus Eesti, Läti ja Leedu kunstnikku – Eike Eplik (EE), Žilvinas Landzbergas (LT), Ingrīda Pičukāne (LV), Laura Põld (EE), Rūta Spelskytė (LT), Līga Spunde (LV), keda ühendab sügav huvi looduse ja lugude jutustamise vastu. Kunstnikud taaslugesid Salteni jutustust ja kohtusid virtuaalses raamatuklubis, et arutleda, kuidas haakub loetu igaühe isiklike kogemuste, praeguste keskkonnaprobleemide ja posthumanistlike ideedega. Selles eksperimentaalses raamatulugemislaboris tehtud töö põhjal valisid kunstnikud välja neile huvipakkuva aspekti Salteni loost ja lõid uued teosed näituse „Bambi projekt" jaoks. Kunstnike teosed, mida esitletakse Kogo galerii pimendatud ja kaitsvas keskkonnas, moodustavad kujuteldava metsa tervikliku ökosüsteemi.

Näituse kuraator on Šelda Puķīte, kes on muu hulgas Kogo galerii kuraator ja programmijuht.

„Bambi projekt" on osa Kogo galerii selle aasta näituse- ja publikuprogrammist „Ökoloogia–ökonoomia".


Näitust toetab Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Läti Kultuurkapital, Leedu Kultuurinõukogu, Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja Akzo Nobel Baltic AS.

Kogo galerii on 2018. aastal asutatud kaasaegse kunsti galerii Tartus. Kogo keskendub eeskätt noorema põlvkonna kunstnike tutvustamisele Eestis ja rahvusvaheliselt. Galerii kunstnikud on Alexei Gordin, Eike Eplik, Mari-Leen Kiipli, Kristi Kongi, Eva Mustonen ja Elīna Vītola.


Kogo galerii on avatud K–R kell 13–19, L kell 13–18.

www.kogogallery.ee
Loe ka siit  ja siit
Tagasi

Arhiiv

2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017