Festival Üle heli jõuab Aparaaditehasesse

Sel laupäeval 4.09. toimub Üle Heli Tartus festivali viimane episood Üle Heli Aparaaditehases.

Üle Heli Aparaaditehases on festivali põhisündmus, mille mitmekülgne programm leiab aset Tartu Erinevate Tubade Klubis, Armastuse Saalis ja Ajuokse Avngaaris. Üheks peaesinejaks on Soome klubimuusikalegendide Jimi Tenor'i  & Jori Hulkkonen'i improduo.

Erinevate muusikastiilidega läbi kolme aastakümne edukalt katsetanud multiinstrumentalist Jimi Tenor ja Kemist pärit üks põhjanaabrite olulisemaid technomuusika esindajaid Jori Hulkkonen on koostööd teinud ammusest ajast. Selle kõige märkimisväärsemaks näiteks on film „Nuntius”, mille keskseks teemaks on teekond ühest dimensioonist teise. Film on filmitud Godardi vaimus stsenaariumivabalt ja improviseerides. Selle võttekohtadeks olid Eesti kultuuriliselt laetud maastikud ja näidatud on filmi vaid Jimi Tenori ja Jori Hulkkoneni elektroonilise elavmuusikakontserdi saatel. Kui “Nuntiuse” helimaastikud kõlavad kohati väga eksperimentaalselt, siis Tartu esinemisel põimib duo stiiliteadlikult ja isikupärasel moel klubimuusika erinevaid tahke jazz'ist ja funk'ist kuni teknoni.

Kavas on ka mitmed plaadiesitlused. Maarja Nuut esitleb oma kolmandat sooloalbum 'Hinged', mille loomisega on tihedalt seotud perekonna vana talumaja korrastamise ning läinud põlvedest maha jäänud kultuurikihtide läbi kammimisega kaasnenud kogemus. Rahvusvaheline muusikapress on Maarja kolmandat sooloalbumit kirjeldanud kui "tekstuuride, toonide ning uudishimu rohket õnnestumist, mis avab Euroopa ühe novaatorlikuma artisti maailma" – Tom Jones, Future Music Magazine. Kuhugi helikunsti, kontseptualismi ja muusika vahele paigutuv Kiwanoid esitleb peagi Mille Plateaux all ilmuvat albumit "Enter The Untitled", mis sisaldab Stockholmi Elektroonilise Muusika stuudios süntesaatoriga Buchla 200 salvestatud helidel põhinevat loomingut. Oma uut kassettalbumit "Road To Saturn" esitleb ka duo Lost Harbours & eleOnora, mille taga on UK päritolu Riias resideeruv muusik Richard Thompson ja Eleanora Tikas.

Veel on kavas Ukraina päritolu Tallinnas resideeruv Nikolaienko, kes esitab oma kevadel Jan Jelineki poolt kureeritud leibeli Faitiche all ilmunud albumi „Rings” materjali, elektroakustiline vabaimpro duo Post Horn (Raul Keller ja Hello Upan), Taavi Tulev koos Liisa Kruusmäega, kusagil selgepiirilise vormi ja kontrollitud kaose piiril toimetav Kreatiivmootor viimatise albumi “Mentalbau” eeskavaga ning Tartust pärit Higher Ground stuudioga seotud erinevaid elektroonilise muusikastiile ämbientist teknoni ühendav Sai Kuule ja psühhedeeliagrupp Wrupk Urei.

Liskas kontsertprogrammile võib Aparaaditehase kõrvalhoovis asuvas Ajuokse Avangaaris (Kastani48F) kogeda ka üheks õhtuks avatava Martin Rästa "Kehatu" galerii pilootprojekti „Latent”, mis moondab meid igapäevaselt ümbritseva, inimkõrvale kuuldamatu elektromagnetilise kiirguse kuuldavaks ruumilise heli kompositsiooniks ja avab ukse masinate salakeele heliväljale. Kehatu Galerii on projektipõhine uue meedia galerii, mis keskendub mittemateriaalsele kaasaegsele kunstile, otsides otseteed loovuse vahendamisel sooviga vältida füüsilise meedia iganenud iket.

Ajakava:

TARTU ERINEVATE TUBADE KLUBI

18:30 Taavi Tulev "Lõpmatus"

20:00 Maarja Nuut "Hinged" esitlus

21:00 Wrupk Urei

22:00 Kreatiivmootor

23:00 Jimi Tenor & Jori Hulkkonen (fi)

ARMASTUSE SAAL

19:15 Nikolaienko (ua)

20:30 Lost Harbours (uk) & eleOnora "Road To Saturn" esitlus

21:30 Post Horn

22:30 Kiwanoid "Enter The Untitled" esitlus

23:30 Sai Kuule

AJUOKSE AVANGAAR (Kastani 48F, sissepääs tasuta)

18:00 Martin Rästa "Kehatu" galerii pilootprojekt „Latent"

Muusika ja helikunstifestival Üle Heli toimus esmakordselt 2015. aastal Tallinnas. Üle Heli Tartus on festivali kõrvalprojekt, mis pidi esialgselt toimuma 22.-24.03.20, aga on toimunud koroona tõttu hajutatult Tartu Uues Teatris, Kultuuriklubis Salong, Tartu Kunstimajas ja Elektriteatris alates 24.10.20.

Tuletame meelde, et sündmusele pääseb kehtiva Covid-19 vaktsineerimispassi või läbipõdemistõendi alusel. Nende puudumisel on võimalik uksel teha 7€ eest kiirtest.

Piiratud arv pileteid eelmüügist Fienta vahendusel 12€ (https://fienta.com/et/ule-heli-aparaaditehases-1) / ukselt 15€ (kui pileteid jätkub)

Ajuokse Avangaari sissepääs tasuta

Sündmust toetavad Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium ja Tartu linn.

Lisainfo ja sündmus Facbebookis
Tagasi

Arhiiv

2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017