Aparaaditehase avatud kultuuriplatvorm 2023

2023. aastal alustas Avatud kultuuriplatvorm oma neljandat hooaega. 2023. aasta paistis silma kõrge kunstilise taseme ja väga erinevate projektide poolest, millest paljusid ühendas interaktiivsus. 

2023. aasta I voorus toimunud  sündmused:
2023. aasta II voorus toimunud  sündmused:

“TRANSLATING TARTU” – BRUNO HABRAN JA RAHUL MURDESHWAR

18.06 ja  06.10
Aparaaditehase katuseterrass ja Klubi Guteberg

Tartu Ülikooli semiootikaosakonna välistudengite Bruno Habrani ja Rahul Murdeshwari audiovisuaalne elektroonilise muusika liveperformance Aparaaditehase katusel ja Klubi Gutenbergis. Muusikat esitatati analoogmasinatel ja süntesaatoritel ning muusika taustaks said vaatajad osa Tartus jäädvustatud mälestustest ja hetkedest. Publik sai osa Bruno ja Rahuli Tartu tõlgendustest nii auditoorse kui visuaalse meediumi kaudu. Kui suvisest katuseterrassil toimunud sündmusest said piirangute tõttu osa vaid 30 inimest, siis sügisel korrati esitust siseruumides juba suuremale publikuarvule. 


ANDRA RAHE ISIKUNÄITUS “VALU PUHANG”
25.08-01.10 

Aparaaditehase valge kasvuhoone

Näitus “Valu puhang” kasvas välja fotokunstniku Andra Rahe (s. 1996 Kablis) teosest “Ohakas, mu lemmik “, kus ta kõrvutab ennast taimega, mis pole just tüüpiline lemmiklill.

Raske luustiku- ja ainevahetushäirega sündinud kunstnik kasutas endast tehtud röntgenpilte ning sidus neisse ohaka – taime, mis nüüd sümboliseerib teravat valu, mida sagedased luumurrud ning mõrad endaga kaasa toovad. Lisaks uuris Rahe pildis, kuidas on sündimine puudega ja hilised 90ndad mõjutanud tema minapilti ning suhteid lähedastega.


KOOSSEISU TANTSUFILMIDE NÄITUS JA PERFORMANCE “KVINTESSENTS"
1.08-6.08
Klubi Gutenberg

Loominguline rühmitus KOOSSEIS avas augusti esimesel nädalal (1.08.23-6.08.23) Tartus Aparaaditehases klubis Gutenberg tantsufilmide näituse “kvintessents”, kus sai näha kümmet tantsufilmi ning kolmel õhtul (1.08, 3.08, 4.08) etendus samanimeline lavastus, mis päästis filmid ekraanidelt valla ja mängis maagilise realismi ja absurdi piirimail. 

Kõikide filmide režissöörid on KOOSSEISU liikmed. KOOSSEIS on loominguline kooslus viiest noorest tantsukunstnikust, kelleks on Eva Metspalu, Eveli Ojasaar, Elina Ojasaar, Mariann Onkel ja Roosmarii Sarapuu.

GUTENBERGI KVÄÄRKRÄU

04.11

Klubi Guteberg

Gutenbergi kväärkräu oli Tartu kväärkogukonna eestvedajate ja MTÜ Peemoti Raamatud liikmete korraldatud kiiksuga kostüümipidu, mis ühendas endas Halloweeni, mardipäeva ja Tartu kväärkogukonna tähistamise. Toimus karaoke ja dragshow, kohal olid tätoveerijad ning live-esinemisega astusid üles Supiköögi Poisid. 

Eestvedajad:
Felix Lindström
Carmen Kurg


INTERAKTIIVNE GRUPINÄITUS “TEED"
24.11.2023 - 11.02.2024

Plantarium by Jardin galerii

TEED on interaktiivne näitus, mis toob kokku Tartu kunstnike teosed reaalsete linnatänavate teedel. Alusta linna avastamist galeriis, kus on võimalik teostega suhtlemisel kasutada liitreaalsuse tehnoloogiat, seejärel külasta näitusel kujutatud kohti uuesti juba linnaruumis. 

Osalevad kunstnikud:
— Kairo
— Sashami
— Kristel Sergo (Olevus Art)
— Yana Sievka
Näituse koostasid Kira Harlašova ja Mariliis Kütt (TÜ)


INTERAKTIIVNE RÄNNAKLAVASTUS “UUSTULNUKAS”
01-09.12
Aparaaditehas


Ööamööb (Karl Eerik Frisson) kehastas Uustulnukat, kes on fiktiivne tehisaruga tegelane, kes loodi, ehitati, kodeeriti, programmeeriti Aparaaditehases. Uustulnukas pani publiku mõtlema tuleviku stsenaariumitele ja tõstatas moraalseid küsimusi. Millised piirid on Uustulnukal, sai iga osaleja ise järele proovida. Uustulnukas viis osalejad usaldustnõudvale rännakule mööda Aparaaditehase kompleksi. Rännaklavastuse käigus said osalejad tutvuda nii Aparaaditehase tagatubade kui ka Uustulnuka enda mitme palgega.

Idee, lavastus, peaosatäitmine – Karl Eerik Frisson
Produtsent – Greeta Võsu