Näitus // "uus Valgevene kunst"

Aparaaditehases on alates 5. juulist avatud kolmas Valgevene protestidele pühendatud näitus „Uus Valgevene kunst“, mis sel korral keskendub värskele kaasaegsele kunstile.

Näituse „Uus Valgevene kunst“ eesmärk on tutvustada kaasaegset Valgevene kunsti ning seeläbi juhtida tähelepanu Valgevenes toimuvatele repressioonidele ja kohaliku rahva võitlusele inimõiguste eest. Aparaaditehase välialal eksponeeritud väljapanekul on esindatud 10 teost seitsmelt kunstnikult.

Valgevene 2020. aasta sündmuseid saatis maailmas suur tähelepanu. Pildid ja videod tänavatel toimuvast – rahvarohked protestid, vigastatud protestijad, võimude vägivaldne rahutuste mahasurumine jne   – korjasid miljoneid klikke sotsiaalvõrgustikes. Ühel hetkel aga meedia väsis protestide kajastamisest, sest emotsioon kannatanute nägudel ei olnud enam piisavalt mõjuv. Ulatuslikke repressioone rakendav Lukašenka režiim näitab praegugi oma jõhkrust. Sellele vaatamata seisab rahvas endiselt oma vabaduste eest, riskides trellide taha sattumisega. 28.juuni seisuga on Valgevenes tunnistatud 515 inimest poliitvangiks ning tuhandeid on represseeritud 2020-2021. aastate jooksul.

Möödunud aasta 9.–11. augustil korda saadetud ebainimlik vägivald pani valgevenelasi ümber mõtestama oma olemust, veelgi teravamalt teadvustama oma õigust vabadusele ja iseseisvusele, aga ka eristuvale kultuurile ja kaasaegsele kunstile. Protestiliikumise käigus on tekkinud midagi enneolematut Valgevene kultuurimaastikul – aus kunst, mis peegeldab ilustamata ühiskonna valu, viha, jõuetust, hirmu, lootusetust ja kunstnike enda positsiooni kodanikena. Uus Valgevene kunst on uue Valgevene algus.

Näitusel löövad kaasa Lizaveta Antropava, Mihkail Mishuk, Yana Chernova, Nick Osadchiy, Lilia Kvatsabaya, Sviatlana Safia Dzemidovich ja Anastasia Rydleuskaya.

Näitus on valminud MTÜ Eesti-Valgevene Ühing toetusel ning on üleval Aparaaditehase välialal kuni 15.augustini.

Teised üritused

Info

Kuupäev: 09. 07. 21 - 15. 08. 21

Kell: 09:00 - 23:00

Koht: Apraaditehase tunnel

Pilet: tasuta

Kontakt:

Yulia Rebase
juulimart@gmail.com
+372 5667 9189