Ukraina kunstnike näitus "Päästik / Тригер / Trigger"

Kaasaegse kunsti näitusel «Päästik» kohtuvad Ukraina ja Eesti kunstnikud, kes väljendavad oma ematsioone Venemaa-Ukraina sõja suhtes. Näitusel saab näha maale, graafikat, illustratsioone, kollaaže, tänavakunsti, kalligraafiat, muusikat ja videokunsti.
*
Ukraina ja Venemaa (varasemalt Moskva suurvürstiriik) vastasseis on kestnud mitu sajandit. Kõige olulisemaks päevaks sel teljel osutus aga 24. veebruar 2022, kui kõik ukrainlased kaasati relvastatud konflikti läbi praeguse sajandite suurimasse sõtta. Nüüdseks me mõistame, et see sõda mõjutab kõiki Euroopa elanikke ning varsti juba igat inimest maailmas. See on ümber kujundanud miljonite inimeste maailmavaate ohust, teades, et iga sekundiga võib keegi tunda kaotust oma elust, perekonnast või isegi tervest riigist.
«Päästik» räägib inimeste kogemuste läbi nende tahtest elada. See jutustab hetkedest, mida on võimatu unustada. See räägib rasketest ja rõõmsatest olukordadest, mis on sõja ajal sündinud. Need sündmused pole graveeritud ühe inimese saatusena, vaid need on määratud jätma inimkonnale igavesed armid. Kuigi esimene sõjapäev ühendas omavahel kõik ukrainlased, on nüüdseks meie teed naasnud tavapärasesse rütmi. Meil on sarnased mured, kuid igaüks meist peegeldab neid erinevalt. Iga järgmine päev, mil sõda jätkub, elame me edasi, tunneme rõõmu ja kaotust, armastust ja viha, lüüasaamist ja võitu. Me võitleme jätkuvalt, et siin maailmas elada.
Kõik näitusel esindatud kunstnikest on pealt näinud inimsusevastaseid kuritegusid. Nende teosed jagavad ajalugu oma isikliku maailmavaate prisma ja valitud kunstitehnika läbi. Iga teos on täis julgust. Need väljendavad resoluutselt kunstnike sisemisi tundeid isiklikust maailmast, mis tänu sõjale on pea peale pööratud. Need lood võivad pealtnäha olla vähe määravad, kuid globaalsel tasandil on need väga olulised. Mis veel tähtsam, need lood on elus.
*
Näitus on organiseeritud «tARTu poe» tiimi poolt, koostöös Hersoni loomingulise ühendusega «Mycelium». Me oleme tänulikud igale kunstnikule, kes on panustanud ja julgenud läbi kunsti avaldada oma arvamust, sest tänu neile on konfliktist tekkinud omapärane väljendusvorm. Me oleme tänulikud igale pealtvaatajale, kes ei jäänud ükskõikseks ning julges otsa vaadata maailmale, mis on suutnud hävitamisele vastu seista.
tARTu galerii on rohkemat, kui lihtsalt platvorm meie kunsti jagamiseks. See on andnud meile varjupaiga ühiste valude jagamiseks ühtses näitusesaalis. See on varjupaik ka nendele inimestele, kes on väljendanud soovi või näidanud üles valmisolekut Ukraina kunstnike aitamiseks. Galerii võimaldab publikul läbi näituse taastada usu õiglusesse, mida okupeerija nii meeleheitlikult on proovinud meis kustutada.
Kui sul on midagi öelda, siis ütle! Ära vaiki ja ära lase valul ja agressoril endast jagu saada. Meil on võimalik maailmale näidata, mida ukrainlased on sõja ajal pidanud sunniviisiliselt läbi elama. Las see näitus olla meile tervendavaks teraapiaks.
Näituse "Päästik" meeskond
Viktoria Berezina / Sergey Serko / Mariia Zahurska / Arseniy Shandropol / Daria Baranova /
& Jaanus Kaasik / Silja Truus / Kaili Kask / Raul Oreškin
*
Kunstnikud on pärit järgmistest Ukraina linnadest
Kiiev / Herson / Nova Kahhovka / Tšornobajevka / Harkiv / Odessa / Izmail / Užhorod / Vinnitsia / Sumõ / Dokutšajevsk / Severodonetsk / Kramatorsk / Gostomel / Melitopol / Simferopol / Novobila

Teised üritused

Info

Kuupäev: 24. 05. 22 - 02. 07. 22

Kell: 18:00 - 20:00

Koht: tARTu pood

Pilet: Tasuta

Kontakt:

Facebook