NÄITUS // Tsüanotüüpianäitus “Seest ja väljast ja seest" | Ave Palm ja Helle Ly Tomberg

Näituse avamine toimub 25. novembril kell 19:00 Galeriide öö vol 7 raames.

Näitus on avatud 25.11.2022-12.01.2023
E-R 10-18 / MON-FRI 10AM-6PM
L 11-16 / SAT 11AM-4PM

Tsüanotüüpianäitus “Seest ja väljast ja seest” on lugu aja kulgemisest. Aeg möödub siis, kui me midagi teeme, aga ka siis, kui me mitte midagi ei tee. Selles näituses oleme ühendanud kaks aja kulgemise sümbolit - ühe inimtekkelise ja teise loodusliku. Teoste aluseks on lagunev ja ajahamba kätte sattunud vana raadiomaja Laitsel ning põdrakanep kui sümbol uue elu algusest.

Inimesed visandavad, loovad, ehitavad hooneid, mida kasutatakse kindlal eesmärgil. Laitse raadiokeskus rajati II MS järel Eesti NSV peamise levikompleksina. Seal paiknes muu hulgas Eesti Raadio I programmi kesklaine saatja ja sealt levis eestikeelne raadioprogramm üle terve Euroopa. Samuti toimus seal rikkalik seltsielu. Praegu seisab hoone Laitsel aga tühjana ja laguneb. Hoonest on esile toodud aknad, mis on jäänud püsima, olenemata nende ümber toimunud muutustest. Need on abivahendid, meeldetuletajad, piiritlejad kogu protsessis. Vaadates seest välja näeme loodust, väliskeskkonda pidevas muutumisprotsessis. Aga oleme suunanud ka pilgu väljast sissepoole meenutades, et oluline on täheldada ja ergutada ka sisemist muutumist ja arengut. Akendest näeme, mis toimub üleminekuprotsessis hoones, kuidas uus elu saab alguse, kuidas vana ja lagunev annab teed uutele võimalustele.

Põdrakanep hakkab kasvama seal, kus on toimunud mingi keskkondlik häiring - metsatulekahi, lageraie, tormikahjustused; see asub ka sinna kasvama, kus on olnud inimene, aga nüüd võtab üle loodus. Ta toob endaga uue elu ja uue ökosüsteemi sümboliseerides sel viisil vanast loobumist, üleminekut ja kasvu. Kuna põdrakanep on see, mille järgi on võimalik aasta kulgu jälgida, siis on näitusel fotod taimest erinevail aastaaegadel. Taim kasvab kevadest suve lõpuni ning õitseb varre alumistest pungadest alates. Selleks ajaks, kui ülemised õied alles õitsemist alustavad, on alumised juba õitsemise lõpetanud. Kui õisik on oma õitsemisega varre tippu jõudnud, siis on teada, et suvi on läbi saamas ja peagi saabub sügis. Taime aasta läbi jälgides saab seega teada, kuidas aeg kulgeb, mis on olnud ja mis ootab ees.

Tööprotsess, mille oleme valinud, nõuab aja kulgemise jälgimist. Tsüanotüüpia ilmutamisprotsessi juurde kuulub tähelepanelik ootus ja erinevate valgustingimustega mängimine. On oluline jälgida, kuidas soovitud materjalile kantud keemia värvitoon päevavalguses muutub, et see õigel ajal valguse käest ära võtta.

Aparaaditehase hoovis asuv valge kasvuhoone näituspaigana võimaldab klaasist aknaid meenutavate seintega laiendada näituse põhiideed - teosed saavad eksponeeritud viisil, mis võimaldab teoseid vaadata nii seest kui väljast (kui seest).

Täname Tartu Aparaaditehase kultuuriplatvormi, Eesti Kultuurkapitali, Nudist Drinki ja Ööbiku teetalu näituse läbiviimise toetuse eest.

Teised üritused

Info

Kuupäev: 25. 11. 22 - 12. 01. 23

Kell: 19:00 - 19:00

Koht: Aparaaditehase valge kasvuhoone

Pilet: Tasuta

Kontakt:

Facebook