NÄITUS // Tanja Muravskaja loeng "Uus Ukraina kunst sõja ajal"

Tule ja avarda silmaringi!

 04. jaanuaril kell 18 toimub Kogo galeriis kunstniku Tanja Muravskaja loeng “Uus ukraina kunst sõja ajal”.
Ettekanne koosneb suures osas visuaalsetest materjalidest ning tutvustab lähemalt, mis toimub Ukraina praeguse aja kunstis ehk kuidas ukraina kunstnikud on jätkanud oma loomepraktikaid sõja ajal. Kunstnike uskumatu aktiivsus, rahvusvaheline institutsionaalne tugi, selge avalik kommunikatsioon – kõik see kirjeldab ukraina nüüdiskunsti skeenet alates veebruarist 2022. Teemasse süvenedes selgub, et kunst on ukrainlaste üks sõjarelv, mida nad aktiivselt oma kodumaad kaitstes kasutavad. Ukraina kunst annab edasi euroopalikku kuvandit Ukrainast ja uut unistust homsest Ukrainast, luues täiesti uue narratiivi ukraina kunstist ja kultuuriidentiteedist. Vaatame lähemalt nii ukraina kunstnike varasemaid praktikaid kui ka nende uudisloomingut.
 Tanja loeng toimub Kogo galeriis, kus on samal ajal üleval ukraina kunstniku Alina Kleytmani isikunäitus “Vägivalla lõputu sära”. Loengul osalemine on kõigile tasuta.
Tanja Muravskaja (snd 1978) on kunstnik, kes käsitleb oma loomingus identiteedi ja mälu teemasid ning ühiskonna ja selle liikmete omavahelisi suhteid. Peamiselt keskendub ta fotograafiale, luues üksikisikute, ühiskonna ja paikade psühholoogilisi portreesid. Muravskaja on õppinud fotograafiat Eesti Kunstiakadeemias (2002–2010) ja Westminsteri ülikoolis (2004–2005) ning ajakirjandust Tallinna Ülikoolis. Tema tööd kuuluvad Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi püsikogusse. 2018. aastal pälvis Muravskaja Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi Köler Prize’i peapreemia ning 2019. aastal Valgetähe V klassi teenetemärgi. Tema hiljutised näitused on „Statecraft“ (Ateena Rahvuslik Kaasaegse Kunsti Muuseum (EMST), 2022), „Politics in Art“ (Krakówi Kaasaegse Kunsti Muuseum (MOCAK), 2022), „Hingelähedane sõna“ (Tallinna Linnamuuseumi vene muuseum, 2022), „Kunst mugavustsoonis? Nullindad Eesti kunstis“ (Kumu kunstimuuseum, 2022) ja isikunäitus „Tanja aiad“ (WIELSi kaasaegse kunsti keskuse projektiruum, Brüssel, 2023).
Loeng toimus esimest korda Kumus “Futuromarennia. Ukraina ja avangard” näituse publikuprogrammi raames.
Kaanepildi fotode autorid: Henry Griin ja Marje Eelma.

Teised üritused

Info

Kuupäev: 04. 01. 24

Kell: 18:00 - 20:00

Koht: Kogo galerii

Pilet: Tasuta

Kontakt:

Facebook