Näitus // PAUL K: kuni kilomeeter kodust

Kes oli Paul K? Minu vanavanaonu, kindlasti, kuid peale selle?

Veidrik? Askeet? Tagakiusatud intellektuaal? Homoseksuaal? Veinitegija? Kolakoguja? Pedant? Kirjanik? Fotograaf?

Kas lood, mis meid mäletama jäävad, on õiglased?

Kas meist jäänud negatiivid mäletavad meid õiglasemalt?


Fotonäitus leitud negatiivide põhjal. Kuraator Madis Katz


AG47 / Aparaaditehas / Kastani 42, Tartu
kuni 19.08.2022
K-P 12.00 - 18.00
_____________________


Paul K sündis Tartumaal 1916. aastal ning suri Otepää kandis 1992. aastal. Kui Paul suri, olin mina üheksa-aastane.
Tean juba aastakümneid, et kui Paul K meie seast lahkus, põletasid minu vanaonud lahkumismeeskonna liikmetena muuseas Pauli negatiive. Kaljo, üks põletajatest, rääkis mulle, et seal oli „veidraid“ pilte, näiteks Paul ise paljalt. Kardeti, et selline kummaline kraam võib perekonnale häbi teha.
Nende aastate jooksul olen ma väga-väga palju mõelnud, mis kõik nendel negatiividel olla võis. Niisiis olin ma ütlemata rõõmus, kui ema andis mulle ühel päeval pudeneva rahakummiga kinnitatud kulunud kilepiimapaki, „näe, leidsin pööningult“. Selle zeitgeist- pakendi sees oli 31 laifilmirulli Pauli põletustsensuuri üle elanud negatiive peamiselt 1970ndatest 1980ndate lõpuni.
Pauli säilinud negatiividelt vaatab vastu tema omailma peegeldus, igapäevane ja igapäevaselt eriline. Vaid üksikutel kordadel leidub neil negatiividel pilte kodust kaugemalt kui kilomeeter. Esindatud on kodused majapidamise arendusprojektid, elusad ja surnud lemmikloomad, külla sattunud tuttavad, sugulased; samuti Pauli enda külaskäigud naabertallu õepere majapidamisse, kohalikud hooajasündmused ja õnnetusedki. Markantne osa (taas)leitud materjalist kujutab kunstilisi katsetusi. Näiteks kompositsioon peata kukega või surnud kassipoeg ümaras vormis. Ning tõepoolest, leidub ka auto-akte maatöödel, rohkem või vähem stiliseeritud kujul. Ilmselgelt on Paul uhke oma hea füüsise üle, mida saab pilti manada näiteks alasti puu otsa õunapuuõite järele küünitades, pildinurgas pakule sätitud einekompositsioon.
Materjalikogumist kõike teemagruppe katva ülevaate andmisele eelistasin visuaalselt-fotograafiliselt kõnekamaid kaadreid ning lisasin mõtisklusi Paulist säilinud lugudest.
Veidrik, askeet, murtud intellektuaal, veinitegija, kolakoguja, pedant, kirjanik, fotograaf – Paul K veider eksistents pakub lahkelt ainest spekulatsioonideks.


Lisainfo:
ae@madiskatz.ee
5561 7283

Teised üritused

Info

Kuupäev: 08. 07. 22 - 19. 08. 22

Kell: 12:00 - 18:00

Koht: Ag 47

Pilet: Tasuta

Kontakt:

Facebook