NÄITUS // Maria Lapteva Sidljarevitš  "Kõik tüdrukutest"

4. aprillil 2024 avanev näitus  „Kõik tüdrukutest / It`s All About the Girls“ keskendub inimese keerulisele ja mitmetahulisele olemusele, peegeldades vastuolusid, mida inimene võib endas kanda.

Maria Lapteva Sidljarevitši maalid kujutavad erinevaid stiile, mõtteviise ja emotsioone, mis on seotud tüdruku kujundiga. Tema teostes võib leida nii rõõmsaid ja erksavärvilisi kui ka melanhoolseid ja sügavaid noote, andes edasi tüdruk-olemise erinevaid aspekte. Tüdruk võib samal ajal olla nii hea kui halb, nii armastav kui manipuleeriv, nii tugev kui haavatav. Seda ideed laiemalt vaadates võib jõuda kogu elu duaalsuse tunnetamiseni – paratamatult hõlmab elu vastandlikke nähtusi, head ja halba, elu ja surma, armastust ja vihkamist, õnne ja kurbust, rõõmu ja valu.

Kunstniku sõnul on teda sügavalt mõjutanud telesarja „Troonide mäng“ naistegelased, kelle areng sarja jooksul on olnud keeruline ja mitmetähenduslik, muutes nad vaatajate silmis positiivsetest negatiivseteks või vastupidi.

„Kuninganna Cersei Lannister on näiteks üks sarja esimesi antikangelasi – armastav ja hooliv ema ja õde on samal ajal manipuleeriv ja jõhker valitseja. Sansa Stark, kes sarja alguses näib naiivse ja õrna hingena, muutub sarja edenedes üha enesekindlamaks ja manipuleerivamaks,“ mõtiskleb Lapteva Sidljarevitš ning lisab: „Selliseid arenguid jälgides osutub kriteeriumite nagu „hea“ ja „halb“ kasutamine väga problemaatiliseks. Hinnanguid pole võimalik anda, kõik on suhteline ja subjektiivne.“

Maria Lapteva Sidljarevitš (sündinud 1982) lõpetas Eesti Kunstiakadeemia maali eriala magistriõppe 2014. aastal. Ta on olnud mitmeid isiknäitusi ning on osalenud arvukatel rühmanäitustel.

Lapteva Sidljarevitš on pälvinud laialdast tähelepanu, sealhulgas tänu populaarsele platvormile ZA/UM, kus kirjanik Mudlum iseloomustab teda nii: „Maalijana on Maria mingitlaadi omapärane segu naivismist ja ekspressionismist, kuid pidevas arengus. Ma usun, et siin on ka tugev taust vene 20ndate kontseptualismist /…/ Ta püüab oma maalides lahendada meie elu peaülesandeid, elu, surma, armastuse ja kannatuse lõpmatuid allüüre. Kes oled sina siin maailmas? Kus on su koht, mida sa pead tegema, kuhu minema, kelleks saama või jääma? Kus on jumal? Mis on üksindus? Ei mingit valehäbi suurte teemade ees, ei mingit sotsiaalset kunsti. Ta räägib maalides oma pildiga, puudutab seda, ja vahel on tunne, et mitte tema ei maali maali, vaid maal maalib teda ja iseennast, muutub, kasvab välja iseenese seest.“

Maria Lapteva Sidljarevitš näitus „Kõik tüdrukutest / It`s All About the Girls“ avaneb 4. aprillil ning see jääb avatuks kuni 5. maini 2024. HAKI galerii, mis asub Tartus, Aparaaditehases, on avatud T–R 12–18 ja L 12–16.

Lisainfo:
Raul Oreškin
HAKI galerii
Haki galerii, Kastani 42, Tartu
Tel: +372 5884 4909Teised üritused

Info

Kuupäev: 04. 04. 24 - 04. 05. 24

Kell: 18:00 - 18:00

Koht: HAKI galerii

Pilet: Tasuta

Kontakt:

Facebook