Kristel Schwede: Bona fide. Sõnum kallile sõbrale

BONA FIDE. SÕNUM KALLILE SÕBRALE

Näitus „Bona fide. Sõnum kallile sõbrale“ heidab pilgu saja aasta tagusesse aega, kui lühisõnumeid ja teateid saadeti postkaartidel. Perekonna reliikviana hoitud postkaartide ja fotode albumist on näitusele valitud kümmekond ajastule iseloomulikku maalide ja skulptuuride reproduktsiooni. Postkaartideks trükitud siirameelsed ja selgesõnalised 19.-20. sajandi vahetusel loodud kunstiteosed mõjuvad värskendava vahepalana praegusel kontseptuaalsel nüüdiskunsti väljal, mil kunstiteose sõnumi lugemise oskus eeldab ristsõna lahendaja kannatlikku meelt ja üksjagu teadmisi kaasaja kunsti olemusest.
Kuid kontseptuaalsest sõnumist ei saa mööda ka käesoleval väljapanekul. Näituse märksõnadeks on valikud ja ajatelje spiraalid, suhted ja emotsioonid, uudishimu ja ligipääs.
Valikute tegemine nii elus kui ka kunstiteose valimisel on isiklik ja kordumatu tegevus, mis hõlmab inimese senist elukogemust, hetke tunnetust ning tähenduste tõlgendamise alateadlikku protsessi. Jälgime ühe postkaardi saja aastast teekonda käesolevale näitusele. Kunagi valis postkaartide kirjastaja kunstiteose reproduktsiooni. Kaardi saatja valis postimajast või raamatupoest tema jaoks ilusa või saajale mõeldult õige kaardi. Albumi omanik, noor kahekümnendates Tartu neiu leidis, et just see pilt sobiks tema postkaartide kogusse. Näituse koostaja tegi valiku. Näituse külastaja leiab oma lemmikud.
Põnev on lugeda kaartide tagakülgede sõnumeid. Mõne teksti pidulik toon tundub tänapäeval võõravõitu, samas teised võiksid olla äsja saadetud nutitelefonis: suhete klaarimised, sõprussidemete hoidmine ja soojad tervitused tähtpäevadeks. Emotsioonid on mõlemal postkaardi poolel, ühel küljel pildi, teisel tekstina.
Kuidas pääseda lähemale saja aasta tagusele ajastule? Uudishimu on ajaränduri kütus ja suunaviit. Postkaarte skannides ja arvutisse salvestades sai uuritud pildifailide negatiive. Avanes põnev uks! Mõnest postkaardist sai uus tähendusrikas kunstiteos, teised paljastasid tekstuuride ja tekstiilide väljendusrikka maailma või tuletasid röntgenülesvõtte halastamatusega meelde inimkeha ajalist ilu.
Näitus on avatud Tartus Ag47 galeriis (Kastani 42, Apraaditehase hoov) 6.-30. jaanuar 2021 K-P kell 12-18.

Kristel Schwede
Kristel Schwede on kunstnik, kuraator ja galerist (fotokunsti galerii Positiiv), kirjastaja (fotokunsti ajakiri Positiiv) ja kultuuriajakirjanik. Kunstnikuna huvitavad teda inimtekkelised keskkonnad, suhted ja suhestumised, loomingulised protsessid ning ajaloolised ning nüüdisaja kunstitehnikad ja -meediumid.

Teised üritused

Info

Kuupäev: 06. 01. 21 - 30. 01. 21

Kell: 12:00 - 18:00

Koht: AG47

Pilet: Tasuta

Kontakt:

Facebooki üritus