Fotonäitus // "Vaimud ja võimud. Tartu ansamblimaastik 1965-1977"

Näitus Tartu ansamblimaastikust on avatud Aparaaditehases Kastani põigus 19. juunist kuni 14. augustini 2021, kolmapäevast reedeni 13-19 ja laupäeval 13-18.

Kui biitlid ja rollingud läbi ime ja raudse eesriide Eestisse jõudsid, oli siinsetel noortel juba vaim valmis. Lääne muusika levis käest kätte ja lindilt lindile. Valmistati või osteti pillid, ehitati kidravõimud ja asutati ansamblid, et muidu suletud ja piiratud riigis vähemalt natukenegi loomingulist vabadust kasutada. Vaba vaimu piiras aga võim.

Tartu ei olnud selles osas mingi erand. Juba 1965. aastal tegutses Tartust esimene kuulsam biitbänd Kontrastid, kes muide sai kajastust Eesti Telefilmi 1968. aasta portreefilmis Artur Rinnest. Algselt keskkoolipäritoluga, hiljem tudengite loominguvajadustest alguse saanud ansamblid pistsid oma loomingulisel teel rinda totaalse muusikariistade defitsiidi, vanema generatsiooni põlgliku suhtumise ja võimuametnike otsese vastuseisu ning keelamistega. Tvisti tantsimine lõpetas enneaegselt koolipeod, kahtlased ansamblinimed lõpetasid muusikaliste koosseisude eksistentsi, liigne lavaline vabadus lõpetas muusikute ülikoolitee.

Käesolev fotonäitus võtab kokku Tartu biit- ja rockmuusika algusaegade emotsiooni, elu-olu ning annab ülevaate siinse biit-rock-pop muusika esimestest teerajajatest. Neid fotosid vaadates tuleb meeles pidada paari olulist asja. Esiteks, fotograafia oli tol ajal täielike entusiastide-laborantide pärusmaa. Sestap on fotode puhul olulisem sisu, mitte niivõrd kvaliteet. Teiseks, viiekümne aasta jooksul on palju materjali kas otseses või kaudses mõttes ajaloo prügikasti sattunud. Olen õnnelik, et niigi palju ülesvõtteid on säilinud.

Näitusel on esindatud need ansamblid ja sündmused, mille fotod 2021. aasta maikuu kogumiskampaaniaga õnnestus üles leida. Nende seast, mis õnnestus koguda, sai välja pandud hoolikalt valitud 25 fotot. Ülejäänud loodame vaatajate ette tuua tulevikus, uutel näitustel, suuremates näitusesaalides.

Eesti Muusika Kuulsuste Koda tänab kõiki fotograafe ja neid, kes aitasid fotode ja info kogumisega: Urmas Anderson, Väino Land, Tiit Hellenurm, Toomas Taul, Urmas Taul, Tiit Kööbi, Meelik Mälksoo, Ragnar Heido, Avo Kartul, Andrus Kerstenbeck, Hain Salujärv, Heino Maripuu, Valeri Šeripov, Jüri Hargel, Andres Oja ja teised head inimesed.

Fotod saavad olema väärtuslikuks täienduseks Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi arhiividele.

Näituse valmimist toetas Eesti Autorite Ühing.
Näituse kuraator - Risto Lehiste
MTÜ Eesti Muusika Kuulsuste Koda

Teised üritused

Info

Kuupäev: 19. 06. 21 - 14. 08. 21

Kell: 13:00 - 19:00

Koht: Kastani põik

Pilet: tasuta

Kontakt:

Risto Lehiste
risto.lehiste@gmail.com
+372 5239424
Facebook