paranduskelder

Kes me oleme?

Paranduskelder on Tartu Aparaaditehases esimesel korrusel olev avatud töökoda, kuhu on kõik oodatud oma katkiseid asju parandama, uusi projekte looma, spetsialistide käest parandamist õppima või lihtsalt tööriistu kasutama. Paranduskelder korraldab ka parandamisele ja taaskasutamisele suunatud koolitusi ning töötube, soosib tööriistavahetust ning on keskkonnakstaaskasutuspõhistele mikroettevõtetele.

Meie meeskond koosneb inimestest, kel on nii mehaanika kui ka puidutöö taust ning on korraldanud varasemalt paranduskohvikuid ning ka teiste Tartus tegutsevate avatud töökodade tööd nt Tartu Eksperimentaalne Jalgrattatehas ning Restaureerimiskeskus. Lisaks on meeskonnaliikmete seas ka erinevate Tartu kogukonnaliikumiste eestvedajaid ja algatajaid. nt Elav Tartu, Emajõe aed, Aleksandri aed.

Usume, et parandamine peaks olema tehtud inimestele kättesaadavamaks ning esimeseks eelistuseks. Soovime oma tegevusega vähendada jäätmejaamadesse jõudvaid tarbeesemeid ning suunata inimesi juba eos tegema ostuhetkel teadlikuid valikuid.

Kuidas me seda teeme?

Paranduspunkti nime all oleme avatud iga teisipäeva, kolmapäeva ja neljapäeva õhtul, millal inimesed saavad tulla oma esemeid parandama ning soovi korral abi saama kohalolevalt meistrilt. Erinevatel päevadel on erinevad teemad: teisipäeval tekstiil, kolmapäeval elektroonika ning neljapäeval üld- ja rattaparandus.
Avatud töökoda tähendab seda, et igaüks, kellel on vaja kasutada Paranduskeldris eksisteerivaid tööriistu, saab seda kohapeal teha. Olgu vaja tikksaagi, ketassaagi, neetijat või isegi 3D-printerit - need on sulle kasutamiseks!

Regulaarsed töötoad ning teemapäevad on erinevaid oskuseid ning teadmisi sisaldavad kohtumised, mida viivad enamasti läbi Paranduskeldris töötavad meistrid ja tiimiliikmed. Mõned näited:
- 3D printimise ABC
- rattakoti valmistamine
- õmblusmasina kasutamise ABC
- jootmise töötuba
- villaesemete nõelumine.

Ettetellitavad töötoad on jätkusuutlikkuse ning keskkonnateemalised grupitegevused, mis on mõeldud ettevõtetele, kooligruppidele, sõpradega aja veetmiseks.
Hetkel on neid kolm: "Prahist loovaks", "Lammuta ja disaini" ja "Sashiko".

Haridusprogrammide seast leiavad tegevust II, III ja gümnaasiumiastme õpilased. Haridusprogrammid tegelevad teemadega nagu ringmajandus, keskkonnaprobleemid, keskkonnasõbralik käitumine, vastutustundlik tarbimine. Kõige enam seostuvad programmid ühiskonnaõpetuse ja geograafia õppeainetega. Seostub väga tugevalt läbiva teemaga „Keskkond ja jätkusuutlik areng” ning seetõttu on võimalik lõimida ka teiste õppeainetega.

Jooksvad kogukonnaüritused on suunatud kõigile, kes otsivad muud moodi meelelahutust. Iga kuu on toimumas Drink & Repair üritus, kalendris on filmiõhtud, ette tuleb loenguid ning aeg-ajalt on meil ka Avatud Uste päev, mil saab lihtsalt tutvuda Paranduskeldri tiimiga, meie tegemistega ning süüa ohtrates kogustes pitsat.

Meie ruumides tegutsevad taaskasutuspõhised mikroettevõtted saavad kasutada seadmeid ning tööpindasid, et valmistada päästetud ressurssidest uusi esemeid. Mikroettevõtete algatajad on nii koolinoored kui ka vanemad inimesed, kes seeläbi saavad esmase kogemuse ettevõtlusega ning veebikaubandusega. Tootmiseks vajalikud materjalid on kogutud ettevõtetelt, kel tekib tootmisjääke (nahatükid, puitmaterjal, tekstiil).

Teised majalised

Kontakt

MTÜ Paranduskelder

Reg. nr: 80565957
KMKR: EE102180161

Kastani 42
50410 Tartu
Eesti, EU

Telefon: +372 5323 5013
E-mail: info@paranda.ee

 www.paranda.ee
Facebook
Instagram

Sissepääs Riia maantee poolt, I korrus